373 millioner til e-helse
Helseminister Bent Høie forteller til dagensmedisin.no at regjeringen legger inn 373 millioner kroner til e-helse i statsbudsjett for 2020. Konkret skal pengene gå til det videre arbeidet med digitalisering av Helse-Norge:
- 138 millioner kroner for å styrke forvaltningen og driften av nasjonale e-helseløsninger og helsenettet.
- 84 millioner kroner til bedre pasientsikkerhet og samhandling med standardisert språk.
- 131 millioner kroner til arbeidet med å realisere en nasjonal helseanalyseplattform.
- 20 millioner kroner til modernisering av Folkeregisteret i helse- og omsorgssektoren.
Helseministeren påpeker at automatisk uthenting av informasjon fra pasientjournaler til både kvalitetsregister og helseanalyseplattformen er avhengig av ett felles språk og at det også er viktig for å få flyt i kommunikasjon.
– Standardiseringen skal gjelde alle pasientjournaler, også hos fastlegene, sier Høie. Manuellterapeuters og fysioterapeuters pasientjournaler vil også omfattes av regjeringens digitaliseringsprosjekt.
Siste nytt
Masterclass i ultralydveiledede injeksjoner
Fortsatt noen ledige plasser i Masterclass i ultralydveiledede injeksjoner. Kurs…
Økning av unge med paracet-overdose
Sykehuset Innlandet har registrert en nær dobling i innleggelser av barn og ung…
Tre manipulasjonsbehandlinger var like bra
En randomisert studie med 119 pasienter viser at tre behandlinger med cervikal m…

