Undersøkelse og behandling av skulder – også tilgjengelig i opptak!

Undersøkelse og behandling av skulder – også tilgjengelig i opptak!

14 januar – 2025 Sted: Webinar / Arr: Norsk Manuellterapeutforening

På kurset vil det bli diskutert når scapuladysfunksjoner og bevegelsesmønster er relevant for skuldersmerter og når man heller bør vekte ned detaljert undersøkelse og heller ha et større biopsykososialt perspektiv. Øvelser for relevante scapuladysfunksjoner vil bli demonstrert samt manuelle teknikker og aktuelle hjemmeøvelser. Vi vil også diskutere hvordan vi kan bruke Graded Motor Imagery når “alt gjør vondt i skulderen”. Det vil bli gitt flere pasientdemonstrasjoner på video. Det vil bli mange kliniske tips og mye “clinical reasoning” ut fra forskjellige diagnoser og tester.

Vi vil også diskutere globalt fokus i rehabilitering med involvering av underekstremiteter, bekken og rygg. Bakre instabilitet er ofte oversett i skulderbehandling. Vi vil gå gjennom relevante tester som kan gi oss svar på når bakre instabilitet er et problem. Det vil bli gjennomgang av rehabilitering av både bakre og fremre instabilitet. I motsatt ende vil vi også se på de stive skuldrene – deriblant frozen shoulder – og hvordan vi best kan behandle disse med både øvelser og mobiliseringsteknikker. Det blir også en gjennomgang av tapeteknikker og «hands on teknikker. Vi vil også diskutere når MR og kirurgi er relevant for den smertefulle skulderen.

Webinaret vil bli tatt opp og ligge tilgjengelig i én måned for deltakere. Lenke til opptak distribueres til påmeldte etter at webinaret er ferdig. Det er også mulig å kun se opptaket i etterkant uten å delta på selve webinaret.

Temaer:

  • Moderne smertevitenskap og biomekanikk. Kan det forenes?
  • Når er scapula relevant? –Pasientvideoer
  • Hvilke øvelser funker for skulder? – Bruk øvelser som et testbatteri
  • Hva gjør vi med den vanskelige skulderpasienten? – «Hjernetrening»
  • Hvilke skuldertester bør vi ta? – Det enkle er ofte det beste
  • Skulder rehabilitering med globalt fokus
  • Fremre og bakre instabilitets- problematikk og rehabilitering
  • Mobiliseringsregime for stiv skulder
  • Hva gjør vi med frozen shoulder?
  • Teipeteknikker for skulder og skulderbue
  • Hvem skal rehabiliteres og hvem skal ha kirurgi

Forelesere: 

Sigbjørn Hjorthaug. Hjorthaug er manuellterapeut ved Ganddal terapi & trening i Sandnes. Han er veileder for MT-studenter og en ettertraktet kursholder.

Undervisningstimer: 2

Sted: Webinar på Zoom

Tidspunkt: Tirsdag 14. januar 2025, kl 18-20

Pris: 

  • Medlem av NMF: 350 kr
  • Ikke-medlem av NMF: 600 kr

Kurskontakt: Thomas Helgesen // thomas@manuellterapi.no

 

18 mars – 2025

Den store kuledagen

OUS, Oslo / Arr: Sarkomforum for Sykepleie og Fysioterapi ved OUS - Radiumhospitalet og flerregional behandlingstjeneste for kirurgi ved bensarkom
Les mer
27 mars – 29 mars 2025

Muskelskjelettseminar 2025

Oslo Kongressenter / Arr: NMF i samarbeid med Servicekontoret
Les mer
31 mars – 2 april 2025

Injeksjonsterapi for manuellterapeuter

Oslo / Arr: Oslo Met i samarbeid med Norsk Manuellterapeutforening
Les mer
4 april – 5 april 2025

Kurs 1 – Diagnostisk ultralyd, muskelskjelett

AdCare, Fjordveien 1, 1363 Høvik, Norway / Arr: Manellterapeutenes Servicekontor
Les mer
9 april – 2025

Søvn: Verdt å vite – også tilgjengelig i opptak!

Webinar / Arr: Norsk Manuellterapeutforening
Les mer
26 april – 2025

Dosert trening i gruppe – prinsipper, øvelser og dosering

Oslo kongressenter, Youngsgt. 11 Oslo / Arr: Norsk Manuellterapeutforening
Les mer