Jensen viser til det britiske «First Contact Practitioner» (FCP)-konseptet, der pasienter ved fastlegekontoret direkte kan henvises til manuellterapeuter. Erfaringene fra Storbritannia viser raskere forløp, avlastet fastlegepraksis og bedre pasientbehandling.
Han fremhever at manuellterapeuter har høy kompetanse innen muskel- og skjeletthelse. De er allerede autorisert primærkontakter og har portvaktfunksjon– det vil si at de kan henvise til spesialisthelsetjeneste, sykmelde og rekvirere bildediagnostikk. Jensen peker på følgende fordeler ved en slik oppgavedeling i primærhelsetjenesten:
- Raskere, mer presis diagnose og behandling for pasienten.
- Mindre press på fastlegene.
- Samfunnsøkonomiske gevinster gjennom kortere sykefravær og riktig behandling.
Jensen avslutter med en klart oppfordring: Nå bør helsemyndighetene tørre å prøve ut FCP-modellen i Norge, slik Storbritannia har gjort – til pasientens, fastlegens og samfunnets beste.
Siste nytt
Tre manipulasjonsbehandlinger var like bra
En randomisert studie med 119 pasienter viser at tre behandlinger med cervikal m…
Forskere vil ha krafttak for bedre artrosebehandling
Artrose rammer stadig flere, men mange pasienter får ikke den behandlingen som …
Manuellterapeutenes seminar 2027
11.–14. mars 2027 arrangeres Muskelskjelettseminaret på Quality Hotel Hasle L…

