 Skrevet av

Akutte hamstringskader er blant de aller vanligste skadene i herrefotball og utgjør omlag hver femte akutte skade. Det viser en studie fra Norges idrettshøgskole der 508 spillere fra 31 forskjellige lag fra 1. til 3. divisjon på Østlandet deltok. Hensikten med studien var å se om det var mulig å identifisere hvem som ville pådra seg en strekkskade av hamstringmuskulaturen (muskulaturen på baksiden av låret) før sesongstart. Før sesongen fylte alle spillerne ut et spørreskjema om tidligere hamstringskader og muskelfunksjon på baksiden av låret. I tillegg ble de undersøkt grundig av helsepersonell, og spillerne gjennomførte sprint-, spenst- og styrketester.
Resultatene viser at tidligere skadde spillere har mer enn dobbelt så høy risiko for å pådra seg en ny skade i muskulaturen på baksiden av låret. Videre viste det seg at avanserte tester og klinisk undersøkelse av erfarne leger og fysioterapeuter ikke bidro til å identifisere risikoutøverne.
Forkerne mener at styrking av hamstringsmuskulaturen kan forebygge strekkskader og anbefaler. Spesielt spillere med tidligere skader bør trene forebyggende.
Kilde A. H. Engebretsen, Myklebust, Holme, L. Engebretsen & Bahr: Intrinsic Risk Factors for Hamstring Injuries Among Male Soccer Players, American Journal of Sports Medicine |